Tim Cook: Apple Intelligence da Halüsinasyon Görebilir

Apple tarafından gerçekleştirilen WWDC 2024 geliştirici etkinliğinin odak noktası üretken yapay zekadan gücünü alan kişisel akıllı teknoloji sistemi Apple Intelligence oldu. Öte yandan, Apple CEO’su Tim Cook, entegrasyonlarla her şeyin sorunsuz çalıştığından emin olsa bile yapay zeka hatalarının ve halüsinasyonlarının tamamen göz ardı edilemez olduğunu ifade ediyor.

The Washington Post‘a bir röportaj veren Tim Cook, Apple Intelligence’ın hata ve aksaklıklardan arınmış olduğunu ve ileride yanlış bilgi üretmeyeceğini belirtmekte isteksiz davranarak böyle bir iddianın sürdürülmesinin imkansız olacağını öne sürdü. Röportajda Cook, şirketin test etme ve teknolojinin kullanıma hazır olmasını sağlama konusundaki hassasiyetini yineledi. Cook, kalite konusunda kendinden emin olsa da daha sonra tartışmalara yol açabilecek iddialardan kaçındı.

Tim Cook, “Teknolojinin kullandığımız alanlarda hazır olup olmadığı konusunda derinlemesine düşünmek de dahil, yapmayı bildiğimiz her şeyi yaptığımızı düşünüyorum. Bu yüzden çok kaliteli olacağına eminim. Ancak dürüst olmak gerekirse bunun yüzde 100’ün altında olduğunu söyleyebilirim. Yüzde 100 olduğunu asla iddia edemem.”

Hem Google hem de OpenAI, yapay zeka sistemlerinin devreye girmesi nedeniyle zor durumda kaldı. Google’ın Gemini AI genel bakış özelliği, pizza yanıtında peynir yerine yapıştırıcı kullanılması gibi saçma hızlı yanıtlarıyla dalga konusu haline geldi. ChatGPT yanıtları bile, sorgulara anlamsız ifadeler sunarak kullanıcıları şaşkına çevirdi.

Cook’un dediği gibi, istemlere verilen yanıtlar genellikle hatasız ve doğru olsa da üretken yapay zeka hakkında bir iddia bulunmak oldukça zor. Üretken yapay zeka teknolojisinin hala öğrenmeye devam ettiğini unutmamak gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x