Otomotiv Sektöründe Mart Ayında Sınırlı Dış Ticaret Fazlası Oluştu

Otomotiv sektöründe yüksek ithalat ivmesi devam ediyor.

Ticaret Bakanlığı’nın öncü verilerine göre, motorlu kara taşıtları faslında Mart ayında 2,72 milyar dolarlık ithalat gerçekleşti. İhracat ise 2,8 milyar dolar olarak kaydedildi. Bu sayede yaklaşık 80 milyon dolarlık ticaret fazlası kaydedilmiş oldu.

OTOMOTİV SEKTÖRÜ TEMSİLCİLERİ GEÇEN AY 3,2 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT YAPTI.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) tarafından yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin tedarik parçalarıyla birlikte Mart ayı otomotiv endüstrisi ihracatı, 2023’ün aynı ayına kıyasla yüzde 1,8 azalarak 3 milyar 225 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Ülkenin toplam ihracatında ilk sırada yer alan endüstrinin dış satımdaki payı ise yüzde 14,3 olarak kaydedildi.

Yılın ilk çeyreğinde ise otomotiv endüstrisi ihracatı, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 6 artarak 9 milyar 132 milyon dolara ulaştı.

Bloomberg HT’de yer alan habere göre; Otomotiv sektörünün alt ürün gruplarından tedarik endüstrisi ihracatı 1 milyar 297 milyon dolar, binek otomobil dış satımı 881 milyon dolar, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatı 647 milyon dolar, otobüs-minibüs-midibüs ihracatı 264 milyon dolar, çekiciler ihracatı ise 103 milyon dolar olarak kayıtlara geçti.

Tedarik endüstrisinde en fazla ihracat Almanya’ya, binek otomobillerde Fransa’ya, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlarda Birleşik Krallık’a, otobüs-minibüs-midibüs ürün grubunda ise Fransa’ya yapıldı.

EN BÜYÜK PAZAR ALMANYA’YA 409 MİLYON DOLARLIK İHRACAT

Mart’ta 409 milyon dolarlık ihracat yapılan Almanya, en fazla dış satım kaydedilen ülke konumunu korudu.

Fransa 365 milyon dolarla ikinci büyük pazar oldu, üçüncü İtalya’ya ise 330 milyon dolarlık ihracata imza atıldı.

Ülke grubunda yüzde 70 pay ile ilk sırada yer alan Avrupa Birliği ülkelerine dış satım, geçen senenin Mart ayına göre yüzde 8 azalışla 2 milyar 127 milyon dolar oldu.

Diğer Avrupa ülkeleri yüzde 13 payla ülke grupları arasında ikinci sırada yer alırken, bu ülke grubuna yönelik ihracat 8 arttı. Orta Doğu ülkelerine yüzde 44 ve Afrika ülkelerine yüzde 31 ihracat artışı yaşandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x