Biden’dan Netanyahu gafı: Aklını başına toplamanın vakti geldi

ABD Başkanı Joe Biden, Kongre’nin alt kanadı Temsilciler Meclisi’nde perşembe günü yaptığı konuşmanın ardından kürsüden inip Demokrat siyasetçilerle sohbet ederken mikrofonların açık olduğunu unuttu.

ABD lideri, Demokrat Colorado Senatörü Michael Bennet’le sohbeti sırasında Netanyahu için, “Bibi’yle konuştum, ona ‘Aklını başına toplaman için ikimizin konuşma vakti geldi artık’ dedim. Bunu başkasına anlatma.” ifadelerini kullandığı duyuldu.

Bu sırada korumalarından biri yanına gelip etrafta kameralar olduğunu ve ses kaydı alındığını söyleyince, Biden, “Mikrofonlar açıkmış. Güzel, sorun yok.” diye yanıt vererek salondan çıktı.

Biden, dün, yaptığı konuşmada ise, söylediklerinin arkasında durdu. Basın çalışanlarına “Konuşmamı gizlice dinliyordunuz.” dedi.

81 yaşındaki lider, Netanyahu’nun Gazze’deki insani krizi durdurması için daha fazlasını yapması gerektiğini de söyledi.

Ateşkes görüşmelerine de değinen Biden, İsrail ve Hamas arasında Ramazan’dan önce bir anlaşma sağlanmasının zor olduğunu belirtti.

Biden daha önceki açıklamalarında Ramazan’dan önce anlaşmaya varılacağını düşündüğünü ifade etmişti. 

ABD Başkanı, perşembe günkü açıklamasında Tel Aviv yönetimine yüklenerek “İnsani yardımı koz olarak kullanamazsınız.” demişti. 

Biden ayrıca bir süredir Gazze’de iki devletli çözümün kabul edilmesi ve savaşın sonlanması için Netanyahu’ya baskı yapıyor. Fakat İsrail lideri Washington’ın taleplerine yanaşmıyor.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x